Świąteczne pieśni i piosenki
- "Deck The Halls" - kolęda pochodząca z XVI wieku. Jednak nie zawsze było to związane z Bożym Narodzeniem; melodia pochodzi z walijskiej zimowej piosenki "Nos Galan", która jest właściwie o Sylwestrze. Pierwsze wydanie z angielskimi tekstami "Deck The Halls" to 1862 rok. Welsh Melodies zawiera walijskie teksty Johna Jonesa i angielskie teksty napisane przez Thomasa Oliphanta. Tam, gdzie stare walijskie teksty do "Nos Galan" śpiewały o nadchodzącym nowym roku, kompozycja ludowa Oliphanta w języku angielskim chwaliła początek świąt Bożego Narodzenia, wołając o dekorację i zabawę, która zazwyczaj towarzyszy świętowaniu.
- "God Rest Ye Merry, Gentlemen" ( „Bóg uspokaja was radośnie, panowie” ) – angielska kolęda datowana na około XVI wiek. Jej tekst wydrukowano po raz pierwszy w Londynie w 1833 roku. Uczynił to brytyjski prawnik William B. Sandys, który umieścił ją w swej kompilacji pieśni bożonarodzeniowych. Autor kolędy pozostaje jednak nieznany.
- "Hark! The Herald Angels Sing" (Słuchaj,brzmi aniołów pieśń) lub "Słysz! Już herold śpieszy nieść" - popularna kolęda angielska. Tekst ułożył jeden z założycieli Kościoła metodystycznego – Charles Wesley. Pierwszy raz pastor Wesley wydał go w swym zbiorze "Hymns and Sacred Poems" w 1739 roku. Oryginalny początek brzmiał: „Hark! how all the welkin rings”. Dzisiejsza wersja jest rezultatem wielu zmian. Jedna z wersji „Hark! How all the welkin rings” była śpiewana z tą samą melodią, jaką otrzymał powstały w 1772 szkocki hymn "Cudowna Boża łaska". W XVIII wieku wiele hymnów istniało tylko jako tekst bez melodii, dlatego Hark... był śpiewany do wielu melodii.Sam Wesley zalecał by śpiewano go do tej samej melodii, co jego inny hymn o tematyce wielkanocnej: Chrystus Pan dziś zmartwychwstał. W XIX wieku kolędę "Hark! The Herald Angels Sing" zaczęto śpiewać na melodię autorstwa Feliksa Mendelssohna, zaczerpniętą z jego kompozycji "Festgesang" z 1840 roku (cz. 2, pieśń Vaterland,in deinen Gauen. Obecnie jest to jedyna melodia używana w praktyce.
- "Jingle Bells" ( "One Horse Open Sleigh" ) – utwór muzyczny napisany przez amerykańskiego kompozytora Jamesa Pierponta, opublikowany 16 września 1857 r.
- "Joy to the World"( "Raduj się, świecie" ) – to popularna kolęda śpiewana w wielu kościołach protestanckich. Autorem pieśni jest Isaac Watts ( 1719 ). Słowa opierają się na fragmentach Pisma Świętego. Melodię do kolędy zaaranżował Lowell Mason '1836 r.' z oratorium Georga Friedricha Händla. Tematyka pieśni dotyczy zastąpienia grzechu i smutku pokojem i miłością.
- "Silent Night" *Cicha noc* "Stille Nacht" – jedna z najbardziej znanych kolęd na świecie, po raz pierwszy wykonana podczas pasterki w 1818 roku, w austriackim Oberndorf bei Salzburg. Autorem słów Stille Nacht był Joseph Mohr, melodię ułożył Franz Xaver Gruber. Słowa jednej z wersji w języku polskim ułożył ok. 1930 roku Piotr Maszyński. Tekst pieśni powstał jako wiersz już w roku 1816. Autor wiersza, Joseph Mohr, był wówczas (1815-1817) wikarym w Mariapfarr w regionie Lungau (południowo-wschodnia część landu Salzburg). Melodia powstała dwa lata później, 24 grudnia 1818 roku. Joseph Mohr, w latach 1817–1819 wikary w nowo powstałej parafii św. Mikołaja w Oberndorf bei Salzburg, zaproponował Franzowi Gruberowi napisanie muzyki do swojego wiersza. Franz Gruber był od 1807 do 1829 r. nauczycielem i organistą kościelnym w Arnsdorfie, zaś od 1816 do 1829 r. również organistą w nowej parafii w pobliskim Oberndorf bei Salzburg.
- "Winter Wonderland" – piosenka napisana w 1934 roku przez Feliksa Bernarda i autora tekstów Richarda Bernharda Smitha.
- Piosenka "Jingle Bell Rock" została wydana przez Bobbiego Helmsa w 1957 roku.
- "Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!" ("Let It Snow!") – utwór stworzony przez liryka Sammy’ego Cahna i kompozytora Jule’a Styne’a w lipcu 1945 roku.
- "Driving Home for Christmas" – utwór muzyczny wydany w grudniu 1986r. Został napisany, skomponowany i zaśpiewany przez amerykańskiego piosenkarza Chrisa Reę, zarazem był singlem promującym jego album "New Light Through Old Windows".
-
"Rockin' Around the Christmas Tree"– piosenka została napisana w 1958 roku przez Johnny’ego Marksa oraz premierowo zaśpiewana przez Brendę Lee.
Muzykę skomponował Owen Bradley.
- "All I Want for Christmas Is You" – główny singel promujący album Merry Christmas amerykańskiej wokalistki Mariah Carey. Piosenka ta została napisana przez Carey ( 1994 r. ) i Waltera Afanasieffa.
- "Merry Christmas Everyone" – bożonarodzeniowa piosenka pop angielskiego wokalisty Shakin’ Stevensa, która wydana została na singlu w 1985 roku. Utwór napisany przez Boba Heatlie’a powstał w 1984 roku, ale jego publikację przesunięto o rok. Powodem opóźnienia wydania piosenki była obawa przed konkurencyjnym singlem „Do They Know It’s Christmas?” zespołu Band Aid.
- "Simply Having A Wonderful Christmas Time" ( "Wspaniały czas świąteczny" ) - to świąteczna piosenka angielskiego muzyka Paula McCartneya ( 1980 ).
- "So This Is Christmas" ... Piosenka Johna Lennona i jego żony Yoko Ono
"Happy Christmas" (War Is Over) z 1971 r. to protest song o wojnie w Wietnamie ...stała się świątecznym klasykiem.
- "We Wish You a Merry Christmas" to popularna XVI-wieczna angielska kolęda z West Country w Anglii. Pochodzenie tej kolędy tkwi w tradycji angielskiej, w której bogaci ludzie ze społeczności ofiarowywali świąteczny poczęstunek kolędnikom w Wigilię. Jest jedną z niewielu angielskich tradycyjnych kolęd, która wspomina o świętowaniu nowego roku.
- "O Come, All Ye Faithful" ... Kolęda ta była napisana w języku łacińskim ("Adeste Fideles") najprawdopodobniej przez Anglika o nazwisku John Wade. Muzykę skomponował John Reading na początku 1700 r.
- "Mary, Did You Know ?" ("Mario,czy już wiesz ?")
Autorem słów jest Mark Lowry, a muzykę skomponował Buddy Greene '1984' Jako pierwszy wykonał ją publicznie chrześcijański artysta Michael English.
-
"Carol of the Bells" – jedna z najbardziej znanych kompozycji Mykoły Łeontowycza. Inspiracją dla utworu były zimowe ukraińskie pieśni obrzędowe – szczedriwki.
Kolejne redakcje Szczedryka opracowywane były w latach 1901-1919. Pierwsza prezentacja utworu przed publicznością zachodnią odbyła się 5 października 1921 w Carnegie Hall podczas koncertu Ukraińskiego Chóru Republikańskiego. W 1936 roku Peter J. Wilhousky napisał do melodii Łeontowycza angielskie słowa, dzięki czemu stała się ona popularną w Stanach Zjednoczonych kolędą pod nazwą Carol of the Bells.
- "Mistletoe and wine" to piosenka na Boże Narodzenie rozsławiona przez Cliff'a Richard'a w 1988 roku. Piosenka została napisana przez Jeremy'ego Paula, Leslie Stewarta i Keitha Strachana do musicalu "Scraps ", który był adaptacją „Dziewczynki z zapałkami” Hansa Christiana Andersena i gdzie akcja rozgrywa się w wiktoriańskim Londynie.
- "Happy New Year" – piosenka zespołu ABBA ( autorzy: Benny Anderson i Bjorn Ulvaeus ) z albumu Super Trouper (1980 r.).
- "O Holy Night!" ( "Ta Święta Noc" ) – kolęda skomponowana przez Adolphe Adama w 1847 do słów "Minuit,chrétiens " autorstwa Placide Cappeau (1808-1877). Autorem angielskiego tekstu był John Sullivan Dwight.
- "Last Christmas" – piosenka brytyjskiego duetu Wham! wydana na singlu w 1984 roku,którą napisał George Michael. Dwa lata później utwór umieszczono na albumie Music from the Edge of Heaven (1986).
- "White Christmas" – piosenka autorstwa Irvinga Berlina z 1941, pierwotnie wykonywana przez Binga Crosby'ego i Marthę Mears w filmie Gospoda świąteczna (1942).